7. Téma: Ako sa pri tréningu vyhnúť tzv. "vyhoreniu" a následnej strate motivácie

Zábava.Toto slovo predstavuje odpoveď na otázku, ktorou je vyjadrený názov tohto príspevku.

Tréning musí byť v prvom rade zábavou. Keď náš tréningový postup zodpovedá tejto podmienke, máme vysokú pravdepodobnosť, že motiváciu nestratíme. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Tam kde je zábava, tam sa veci dejú rýchlejšie a s menším úsilím a zároveň s kvalitnejším výsledkom. Jednoducho sa netrápime zbytočným plánovaním, počítaním opakovaní, či spálených kalórií.
Najlepšie sa človek naučí veci tak, že ich jednoducho neustále skúša dookola, až kým to jednoducho nevýjde.

Druhou podmienkou je trpezlivosť. Nič, čo človek dosiahne rýchlo nemá dlhú životnosť.
Na dosiahnutie kvalitných výsledkov s dlhou životnosťou a ich ľahkým udržiavaním, človek jednoducho potrebuje veľký objem času.

Treťou kľúčovou podmienkou je schopnosť počúvať svoje telo, pretože to nám najautentickejšie odpovie ako sa cítime a či sme schopný pokračovať ďaľej alebo potrebujeme dostatočnú dávku oddychu.
Počúvaním svojho tela sa dokážeme vyhnúť nepríjemným zraneniam.

Štvrtou podmienkou je životospráva.
Naše telo dokáže vyprodukovať len také množstvo energie, ktorým ho zásobujeme. Preto keď máme nevyváženú stravu, nedostatok spánku, pijeme alkohol, či fajčíme, tak to jednoducho nepôjde.(poznámka ku strave: žiaden extrém, žiadne diéty, jednoducho všetko s mierou – zlatá stredná cesta).

Piatou podmienkou je pohyb (málo a často). Tento systém by sa dal identifikovať už viackrát spomenutým pojmom „noextratime“. Tento pohyb predstavuje krátke hravé pohybové aktivity zaberajúce minimum času, ktoré poskytujú veľký objem pridanej hodnoty v prospech kvalitnejšieho psychického a fyzického zdravia.

Toto bolo pár jednoduchých rád ako sa vyhnúť vyhoreniu a strate motivácie pri tréningu. Dúfam, že Vám tieto rady pomôžu a Váš tréning bude pre Vás už len zábavou a relaxom, ktoré Vám podvedome a bez zbytočného trápenia a stresu prinesú vytúžené výsledky.

Tomáš Kralovič