6. TÉMA: Ako sa dopracovať k zdravému a funkčnému chodidlu

Máš problémy s plochými chodidlami, vbočenými palicami, kolenami, či bolesťami v krížovej oblasti chrbtice?

Ak si v predchádzajúcom odseku spozoroval spomenutý problém, ktorý ťa trápi, poskytujem ti riešenie formou jednoduchých cvičení. Každodenná aplikácia týchto cvičení za noextratime, ťa môže tvojich problémov navždy zbaviť.

Tieto cvičenia sú komplexného charakteru (napriek tomu, že sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať), okrem svalstva a šliach na chodidlách, stimuluješ aj malé stabilizačné svalové skupiny, ktorých stimuláciou aktivuješ nervový systém, za pomoci ktorého zlepšuješ svoje koordinačné schopnosti.

Ďaľším benefitom ktorý ti tieto cviky prinášajú je, že si postupom času začneš prítomnosť malých svalových skupín ich podvedomou stimuláciou uvedomovať a tak sa začne meniť stereotyp tvojej chôdze, (lajcky povedané začneš chodiť ľahšie). Prestaneš robiť veľké kroky s dopanom na pätu ale tvoj krok bude naopak viac podsunutý pod tvoje ťažisko, tým sa zbavíš bolestivých tvrdých dopadov chodidla na podložku a začneš chodiť s väčšou frekvenciou krokov. Tvoju chôdzu to zrýchli a zároveň ti ušetrí energiu.

A v poslednom rade začneš na chodidlách vo väcšom množstve stimulovať receptory bolesti, chladu, tepla a dotyku, čo tvoju chôdzu v konečnom dôsledku robí bezpečnejšou.
Taktiež aktívnejšie stimuluješ svalstvo a šlachový aparát členku, čím výrazne zvyšuješ jeho pružnosť a tým znižuješ riziko tvorby výronu pri nečakaných zmenách terénu.

Jednoducho povedané, chôdza na boso a práca s bosých chodidlom, s aplikáciou jeho systematického a postupného zaťažovania bez opory, ti môže priniesť len samé benefity v prospech tvojho zdravia a efektívnejšieho pohybu.

Tomáš Kralovič