5. Téma: ako si dlhodobo budovať imunitu a tak predchádzať chorobám

Téma zdravie je v situácií v ktorej sa momentálne nachádzame, viac ako aktuálna a preto som sa rozhodol k nej bližšie vyjadriť.

Zdravie môžme definovať ako úroveň vnútorného stavu nášho organizmu, ktorú posudzujeme podľa podielu jednotlivých látok, ktoré sa v ňom nachádzajú.
Ako sa hovorí: Všetkého nad mieru škodí, a aj v tomto prípade sa toto tvrdenie potvrdzuje.
Akonáhle nastane v našom organizme situácia, že máme nadpriemerný prísun určitej živiny, alebo naopak príjem niektorej z nich zanedbávame, nastáva problém kedy túto homeostázu (vnútorny stav organizmu) narušíme a tým dostaneme náš organizmus do nerovnováhy, kedy sa automaticky začne proti tejto situácií brániť, so snahou dostať ju do pôvodného stavu.

To ako bude náš organizmus reagovať závisí od charakteru danej situácie. Isté je ale to, že brániť sa určite bude.
A ako sa takejto situácií vyvarovať? Odpoveď znie veľmi jednoducho: Robiť všetko s mierou.
V momente ako budeme prijímať živiny a vykonávať činnosti zlatou strednou cestou, skutočne nám nič nehrozí a môžme byť pokojný, čo v konečnom dôsledku pospieva nielen nášmu fyzickému ale aj duševnému zdraviu.

A keď si to celé zhrnieme a sami sebe položíme otázku v znení, čo je v živote skutočne najdôležitejšie, tak iná odpoveď ako telesné a duševné zdravie nám napadnúť ani nemôže.

Aby som len neteoretizoval tak ponúkam už síce staré známe ale stále aktuálne základné body, ako si svoje zdravie pestovať, či udržiavať:

1.Pohyb v práci (noextratime), vo voľnom čase na čerstvom vzduchu (každodenný – aspoň 40min. na čerstvom vzduchu)

2.Pravidelný príjem potravín a tekutín (v malom množstve a kratších časových intervaloch.

3.Kvalitný spánok (ak sa Vám nedarí spávať dobre v noci, nájdite si čas aj na kratší spánok počas dňa v intervale v jednej spánkovej časovej jednotke aspoň 20min.)

4.Chôdza naboso (odbúrava stres a ukľudňuje, dodáva pocit sebavedomia a sebauvedomenia sa)

5.Otužovanie (v zime vzduchom alebo na jazerách vo vode, menej sa obliekať, studené sprchy počas celého roka.

Verím, že Vám týchto pár jednoduchých rád pomôže a podarí sa Vám ich aplikovat do Vášho denného rozvrhu a tým skvalitniť Vašu úroveň existencie v tomto enviromente.

Tomáš Kralovič