4. Téma: ako ťa v športe ovplyvňuje adrenalín a strach?

Ako ťa v športe ovplyvňuje adrenalín a strach?

Strach človek pociťuje vo chvíľach, keď sa chystá skúsiť niečo, čo nikdy predtým nerobil.
Strach je najvyššou formou rešpektu, ktorú môžeme pociťovať pri príchode do situácií do ktorých sme sa v doterajšom živote často nedostávali.

Ako sa naučiť rozoznávať strach od rešpektu?
Strach väčšinou človek pociťuje pred vykonaním činnosti, ktorú nikdy predtým nerobil. Podstupuje tak veľký risk a stretáva sa s hazardom, ktorý môže viesť k vážnemu zraneniu.

Rešpekt je štádium strachu, kedy už s danou činnosťou máme väčšie skúsenosti a aktuálne ideme podstúpiť iba jej miernu nadstavbu, pri ktorej je predpoklad, že na jej bezpečné vykonanie už potrebné poznatky máme.

Na treťom mieste je adrenalín, ktorý pre nás môže byť často viac na škodu, ako na úžitok.
Adrenalín do veľkej miery u nás znižuje mieru strachu a zároveň nám v danom momente znižuje schopnosť racionálne rozmýšľať. Cítime sa nabudení (premotivovaní) a viera v samého seba je u nás na nadpriemernej úrovni, čo nám zabraňuje autenticky prehodnotiť vlastné možnosti, vzhľadom na naše aktuálne schopnosti a tým pre nás predstavuje veľké riziko.

Recept na to aby sme sa bezpečne zlepšovali v náročných prvkoch je jedine postupná a systematická príprava na danú záťáž.
Naše telo je schopné dosiahnuť neuveriteľné výkony, ale nezabúdajme na to, že keď na instagrame vidíme niekoho, kto takéto prvky predvádza, vidíme len výsledok jeho tvrdej práce. Nie je to len cesta, ktorá bola vždy dokonalá ale naopak bola plná pádov a zlyhaní, ktoré musel prekonať a po stovkách pokusov vyprodukoval niečo, čo vidíme práve na zdieľaných videách.

Ľudia, neponáhľajte sa, naučte sa svoje ciele a sny nasledovať systematicky a hlavne využívajte rozum a všetko robte s čistou mysľou a v plnom sústredení, vyvarujte sa unáhleným rozhodnutiam, ktoré sú úzko späté s tvorbou adrenalínu a následným rizikom zranení.

Chce to len vôľu, rozum a trpezlivosť.
Veľa šťastia.

Tomáš Kralovič