3. Téma: Pomaly ďalej zájdeš

Pomaly a postupne v živote úplne najďalej zájdeš.
To, že je táto fráza otrepaná a dobre známa, nič nemení na jej pravdivosti.

Nikto, kto sa kedy niekde ponáhľal, ďaleko nikdy nezašiel. Jednoducho ho buď skolylo zranenie, alebo ho jednoducho dobehol nedostatok odpočinku, ktorý mal za následok únavu, z nej vyplívajúcu stratu motivácie a konečný pomalý alebo dokonca už žiadny návrat späť do tréningového procesu.

Ak sa chceš vyhnúť takýmto prešľapom, chceš mať progress a dostatok energie, musíš sa vyvarovať určitým skutočnostiam (chybám), ktoré už nie raz niekomu uškodili.

Prvým z pilierov je systematickosť.
Všetko má v živote svoju postupnosť, zoznam krokov, ktoré musíš dodržať aby si sa prepracoval k vytúženému výsledku.
V momente, ako vo svojej stavebnici preskočíš, vynecháš jednu puzzle skladačku, celý reťazec krokov sa ti zrúti pred očami ako domček z kariet a tvoja tvrdá práca výjde úplne navnivoč.

Druhým pilierom je odpočinok.
Bez regenerácie náš organizmus jednoducho nieje schopný pracovať na 100% a tak nedokáže vyťažiť z každého tréningu maximum.
Darmo budeš každý deň 3× za deň cvičiť a nedopraješ si jednu zo základných činností organizmu pre vedenie zdravého životného štýlu, ktorým je spánok.
Počas spánku sa ti v organizme obnovujú jednotlivé procesy v tele, pričom sa tvoja telesná schránka dostáva do stavu, kedy je opäť schopná sa bezpečne zúčastňovať záťaže.

Posledným tretím pilierom je strava.
Bez vyváženej a kvalitnej stravy jednoducho zo svojho tela veľa nedostaneš.
Nie nadarmo sa hovorí: „Ste to, čo jete!“
Podľa tejto frázy sa náš organizmus presne riadi. Tvoje telo je schopné vydať zo seba len také množstvo energie, ktorým ho zásobuješ. Z tohto vyplíva, že tvoj doterajší jedálníček sa presne odzrkadlí na tvojich výkonoch.

Toto boli 3 základné piliere pre vedenie kvalitného tréningu prinášajúceho vytúžené výsledky. Ak si čítal pozorne a budeš sa jednotlivými krokmi riadiť bez zbytočných prešľapov, tvoj progress sa zaručene dostaví.

Tomáš Kralovič